ЦВЕТОВЕТЕ И ЦВЕТОВИ ТЕСТ НА ЛЬОШЕР

Цветовете и тяхното присъствие в ежедневието ни определят начина, по който гледаме на света. Именно затова цветът е обект на изучаване от страна на някои от най-големите умове на човечеството.

Още по времето на класическата античност Аристотел твърди, че има 7 основни цвята, а през Ренесанса някои художници се опитват да установят точната им последователност. Първоначалната теория е обяснявала цветовете със смесването на тъмнина и светлина, като най-светлият цвят е червеният, а най-тъмният е синият.

Цветови тест на Льошер

В науката и по-специално в психологическата наука цветът има голямо значение. Цветовите възприятия са изучавани от много психолози. Но съществен принос в това направление има доктор Макс Льошер. Той се е интересувал по какъв начин цветовете влияят на психофизиологическото състояние на пациентите. Този тест за определяне на психологическото състояние е изобретен през 1948 г. В хода на изследванията си ученият е стигнал до извода, че хората извършваме неосъзнат избор на цветовете. За да провери възприятието на клиента се предлага цветови тест. Той трябва да избере от предлаганите му цветове този, който му харесва. Всъщност се оказва, че изборът е свързан както с вътрешното състояние на човек в даден момент, така също и с неговата работа и личностни отношения. След като се проведе теста се генерират резултати представени в особено интересен и подробен анализ. Цветът действително представлява сам по себе си мощен инструмент за въздействие върху психиката на човека. Обяснението за значението на нюансите е път към тайната за разкриване личността на изпитвания.

Ако сте заинтригувани, можете да се свържете с мен и да проведем Цветовия тест на Льошер онлайн или като посетите кабинета ми.
 

 

Първият сериозен и научно аргументиран пробив в теорията за цвета е дело на Исак Нютон, който през 17-ти век успява да докаже, че светлината е съставена от различни цветове. Прочутият му експеримент с призма става причина за появата на видимия спектър на светлината, който и до днес се изучава в часовете по физика. Така се появява прототипът на т. нар. цветен кръг, а цветовете биват разделени на светлинни (адитивни) и пигментни (субрактивни).

Най-просто казано, светлинните цветове са цветовете, които изграждат светлината, а смесването им води до изсветляване. Тяхното разнообразие (цветови спектър) е по-голямо, а три от тези цветове се считат за основни – Червен (Red), Зелен (Green) и Син (Blue). От първите букви на тези три цвята идва и името RGB. Предполагаме вече сте се досетили, че мониторите работят с тези цветове и всеки дизайн, който е предназначен за екран, се подготвя в този цветови модел.

Пигментните цветове, от своя страна, са собствените цветове на предметите около нас и смесването им води до потъмняване. Тяхното разнообразие е по-малко и сред тях също могат да се обособят три основни цвята – Цианово синьо (Cyan), Магентово розово (Magenta) и Жълто (Yellow).

Психологията на цветовете е изследване на това как цветовете влияят на човешкото поведение, настроение или физиологични процеси. Смята се, че цветовете влияят върху избора ни за покупка, чувствата ни и дори спомените ни. Идеите, свързани с цветната психология, са силно внедрени в областите маркетинг и дизайн. Компаниите избират цветове, които според тях ще мотивират клиентите да купуват техните продукти и ще подобрят познаваемостта на марката. Цветовете дори са били използвани в техниките за цветна терапия за лечение на различни заболявания.

Възприемане на цветовете

Психологията на цветовете е сравнително нова област на изследване, която е изправена пред няколко предизвикателства. Основна трудност, която възниква при изследването на тази тема, е да се определи как действително да се измерват ефектите от цвета. Цветовото възприятие е много субективно, тъй като различните хора имат различна физиологична структура, а също и различни идеи за цветовете и реакции на тях. Няколко фактора влияят върху възприемането на цветовете, което затруднява определянето на това дали самият цвят влияе върху нашите емоции и действия или влиянието е съвкупност от тези фактори.

Част от факторите, които оказват влияние върху възприемането на цветовете, включват възраст, пол и култура. В някои култури например бялото се свързва със щастието и чистотата. В ситуация, в която жената е облечена в бяла сватбена рокля, щастлива ли е, защото е повлияна от белия цвят или защото се омъжва? За някой от различна култура носенето на бяло може да означава тъга. Това е така, защото в тези култури бялото се свързва с мъка и смърт. Тези и подобни фактори трябва да се вземат предвид, когато се изследва влиянието на цветовете върху човешките емоции и поведение.

Асоциации на цветовете

Въпреки че не е открита пряка причинно-следствена връзка между цвета и поведението, някои обобщения относно цветовете и какво те могат да символизират са определени. Цветовете, включително червен, жълт и оранжев, се считат за топли цветове и се смята, че стимулират проявата на емоции.

Студените цветове се намират на синия край на спектъра на видимата светлина и включват синьо, виолетово и зелено. Тези цветове се свързват със спокойствие, прохлада и умиротворение.

Цветната символика често се използва в областта на графичния дизайн и публикуването, за да предизвика определени емоции. Независимо дали са повлияни от възрастта, пола, културата или не, изследователските проучвания показват, че цветовете имат някакво влияние върху физиологията, поведението и настроението при някои индивиди.

червен

 

Идеите, нагласите и емоциите, свързани с червения цвят, включват:

  • Внимание
  • Любов
  • Кураж
  • Агресия
  • Ярост

Червеното е най-дългата дължина на вълната на светлината в спектъра на видимата светлина. В западните култури червеното се свързва със сила, контрол и сила. Той също така сигнализира за опасност и предизвиква бдителност. Червеното на светофарите сигнализира на водачите да бъдат нащрек и да спрат. Някои животни, като змиите , имат червено оцветяване, което показва, че те са опасни и смъртоносни.

Червеното също означава страст и предизвиква реакция на битка или полет. Този инстинкт се задейства от амигдалата на мозъка, когато сме изправени пред опасност или заплашителна ситуация. Именно това ни кара или да се бием, или да бягаме. Смята се, че червеното повишава метаболизма и кръвното налягане, които са необходими за подготовка за действие по време на тревожна ситуация.

Син

 

Асоциациите със синия цвят включват:

  • Доверие
  • Ефективност
  • Прохлада
  • Сигурност
  • Тъга

Синьото се асоциира със спокойствие и умиротворение. То е символ на логика, комуникация и интелигентност. Това се свързва с ниско напрежение, ниска температура и ниска честота на пулса. Синьото се свързва и с липса на топлина, емоционална дистанция и безразличие. Въпреки негативните връзки, синьото често се избира като най-популярния цвят в изследователските проучвания в световен мащаб.

В изследователски проучвания също е установено, че синята светлина възстановява нашите циркадни ритми или цикли на сън и събуждане. Именно сините дължини на вълната на светлината от слънцето инхибират епифизата да отделя мелатонин през деня. Мелатонинът сигнализира на тялото, че е време за сън. Синята светлина ни стимулира да останем будни.

Жълто

 

Жълтото е енергично, витално. Асоциациите с жълтото включват:

  • Енергия
  • Надежда
  • Чест
  • Страх
  • Крехкост

Жълтото е ярък цвят и най-видимият цвят за окото. Свързва се със щастие, дружелюбност и означава компетентност. Жълтото е цветът на оптимизма и креативността. То привлича вниманието ни и означава предпазливост, поради което често се използва заедно с черно върху пътните знаци, такситата и училищните автобуси. Интересното е, че жълтото също се свързва със страх, малодушие и болест.

Зелено

 

Зеленото символизира идеи като:

  • Здраве
  • Състрадание
  • Услуга
  • Амбиция
  • Пасивност

Зеленото се намира между жълто и синьо върху видимия спектър на светлината и представлява баланс. Това е цветът на пролетта и обикновено се свързва с растежа, живота, плодородието и природата. Зеленото представлява безопасност и е свързано с просперитет, богатство, късмет и финанси. Счита се за релаксиращ, успокояващ цвят, за който се смята, че има успокояващ ефект и облекчава стреса. Отрицателните асоциации със зеленото включват алчност, ревност, апатия и летаргия.

 

 

Асоциациите с оранжевия цвят включват:

  • Мъдрост
  • Удоволствие
  • Желание
  • Гордост
  • Самота

Оранжевото се намира между червеното и жълтото в спектъра на видимата светлина. Смята се, че символизира качества, които са комбинация от високоенергийния цвят ‚червено‘ и емоционално оптимистичния цвят ‚жълто‘. оранжевото се свързва с топлина, ентусиазъм и насърчение.

Смята се, че оранжевото влияе върху апетита, като увеличава глада. Също така се смята, че увеличава умствената активност и проницателността. В изследователски проучвания е доказано, че излагането на оранжева светлина подобрява познанието и бдителността. Оранжевото е основният цвят на есента и също се свързва с лятото. Светлите оранжеви нюанси се считат за приветливи, докато тъмните нюанси се отъждествяват с нечестност.

Лилаво

 

Лилавото представлява идеи и нагласи, свързани с:

  • Богатство
  • Достойнство
  • Мъдрост
  • Арогантност
  • Нетърпение

Лилаво или виолетово е най-късата дължина на вълната на видимия светлинен спектър. Това е комбинация от синьо и червено и олицетворява благородство, сила, а в контекста на историята и кралски особи. Лилавото извиква чувство за стойност и качество. Също така се свързва с духовност, свещеност и грациозност. Светло лилавите цветове представляват романтика и деликатност, докато тъмно лилавото символизира скръб, страх и притеснение.

Розов

 

Розовото се счита за забавен цвят, който също представлява:

  • Радост
  • Сладост
  • Спокойствие
  • Пасивност
  • Липса на воля

Розовото е цветът, най-свързан с женствеността. Той е обвързан с идеи за щастие, любов, игривост и топлина. Розовото също е свързано с хармонията и близостта. Светло розово означава чувствителност и доброта, докато горещо розово представлява страст и флиртуване. Смята се, че розовото има успокояващ ефект и много затвори имат розови килии, в опит да намалят насилственото поведение сред затворниците. Отрицателните асоциации с розовия цвят включват незрялост, физическа слабост и ниско самочувствие.

Черен

 

Асоциациите с черно включват:

  • Агресия
  • Мрак
  • Сигурност
  • Студ
  • Пустота

Черното поглъща всички дължини на вълните на спектъра на видимата светлина. Той не отразява цвета и добавянето на черно към цвят създава различни нюанси на цвета. Черното се разглежда като загадъчно и в много култури то се свързва със страх, смърт, непознато и зло. Той също така представлява сила, власт и изтънченост. Черното означава сериозност, независимост и обикновено се свързва с тъга и негативизъм.

Бял

 

Бялото се възприема като деликатно и чисто. Други асоциации с бялото включват:

  • Съвършенство
  • Стерилитет
  • Чистота
  • Доброта
  • Студ

Бялото е противоположното на черното и отразява всички дължини на вълните на видимия светлинен спектър. В източните култури бялото се свързва с мъка и смърт. В западните култури този цвят представлява чистота, невинност и стерилност. Бялото също се свързва с безопасността, духовността и вярата. Отрицателните асоциации с бялото включват изолация, празнота и чувство за недостъпност.

Как виждаме цвета

 

Всъщност ние мислим, че виждаме цветовете с очите си, но на практика виждаме цветове с мозъка си. Очите ни са важни за откриване и реагиране на светлината, но зрителният център, намиращ се в тилните лобове на мозъка, обработва визуалната информация и придава цвят. Цветовете, които виждаме, се определят от дължината на вълната на светлината, която се отразява.

Видимите цветни дължини на вълната варират от около 380 нанометра (nm) до около 750 nm. Различните цветове от спектъра на видимата светлина имат различни дължини на вълната. Например червеното има дължини на вълните в диапазона от 620-750 nm, жълтото от 570-590 nm и синьото от 450-495 nm. Очите ни са оборудвани със специални фоторецептори, наречени пръчки и конуси. Пръчките са по-чувствителни към светлината от конусите и ни позволяват да виждаме при слаба светлина. Те не са в състояние да открият цвят. Конусите откриват диапазон от цветни дължини на вълната на светлината.

Очите ни имат три вида конуси: за синьо, зелено и червено. Червените конуси са най-чувствителни към червените дължини на вълните, сините конуси към сините дължини на вълните и зелените конуси към зелените дължини на вълните. Когато цветът се отразява от обект, дължината на светлинната вълна попада в очите и конусите изпращат сигнали към зрителния център в кората на мозъка за обработка. Нашият мозък свързва дължината на вълната с цвят. Въпреки че очите ни имат три типа конуси, различните дължини на вълните на светлината, открити от конусите, се припокриват. Мозъкът интегрира тези припокриващи се сигнали с дължина на вълната, изпратени от конусите, което ни позволява да правим разлика между милиони различни цветове.

Цветно да ви е приятели!



Виж още статии