Музиката е неизчерпаем източник на жизненост и вдъхновение. В него улавяме честотите на околния свят: поздравът на гората, шумът на вятъра, лек морски бриз, чуруликането на птици и тихият разговор на дърветата. Звуците винаги са оказвали огромно влияние върху благосъстоянието на човека.
Исторически аспект
Музиката е мощен инструмент, използван за въздействие върху духовното и физическото състояние на човека. От незапомнени времена лекарите на Древен Египет, както и на Древен Рим, са използвали звуци, за да лекуват тялото и душата. А лечителите в древен Китай са създали своеобразни „музикални рецепти“, защото твърдо вярвали в магическата сила на звуковото лечение. В средновековна Италиа възстановяват здравето на лудите с помощта на тръби.
Пророк Давид, пеейки и свирейки на цитара, излекувал библейския цар Савел от депресия, а лекарят Асклепиад с помощта на музикални вибрации спирал кавгите. Отдавна се смята, че звуците на църковните камбани пречистват човешкото сърце, обновяват жизнената му енергия и укрепват духа. Благодарение на тези практики се появява наука, която се нарича „музикална терапия“.
Влияние върху човек
Музикалната терапия е практиката да се използват мелодии и звуци за подобряване възстановяването на емоционалния и физическия баланс. 2003г. бе белязана от признаването й като официален метод на лечение. В света има музикални и медицински академии с отделения за музикална рехабилитация.
В такива институции се преподават използването на музика за лечение на психични и физически заболявания. В ерата на постоянно развитие на науката и технологиите има много подходи за изучаване влиянието на музиката върху тялото и душата ни. Помислете как звуците могат да повлияят на индивида. Известен факт е, че музиката предизвиква емоции. Музикалното изкуство може да предизвика някои чувства, преживявания, дори афекти, то има способността да променя настроението.
Лечебно изкуство
Ако разгледаме музикалния материал от гледна точка на ритъма, става ясно следното: всеки елемент на природата има ритъм на движение - така всеки човешки орган работи в свой собствен ритъм. Именно това движение съвпада с ритъма на някои музикални инструменти. Ако тялото е болно, ритъмът на работа на вътрешните органи на човек се нарушава. Ръководени от няколко съвета, слушайки определена музика, за хората става възможно да „приспособят" ритъма на болния орган към здравословен режим.
Московският лекар Михаил Лазарев лекува бронхи и бели дробове, използвайки флейта в своята практика. Френският актьор Жерар Депардийо излекува речев дефект в младостта си само за три месеца. Какво е направил маестрото? Точно така, всеки ден слушал класическа музика в големи дози, а именно творбите на гениалния Моцарт.
А. Айнщайн дори веднъж отбелязва: „Можете да видите Вселената в музиката на Моцарт“.
В хода на някои експерименти е доказано, че под въздействието на музиката на Моцарт настъпва подобрение във функционирането на мозъка при възрастни. В допълнение, музиката на Моцарт, която е лесна за разбиране, има положителен ефект върху развитието на психиката на детето, творческите умения и по-специално формирането на интелигентност.
Моцарт е гений и в ранна възраст започва да пише музикални произведения, именно този фактор добавя към музиката му детска простота на възприятие, което малките слушатели подсъзнателно усещат. Усещането за радост от музиката на Моцарт лекува, придава усещане за лекота, полет. Всеки отделен музикален инструмент има лечебни свойства.
Техниката на М. Жос
Има специални техники, чрез които могат да бъдат лекувани с класическа музика. Например, системата за музикална терапия, изобретена през 1954 г. от френския музикант и акустичен инженер М. Жос.
Музикалният материал е внимателно подбран в съответствие с психотипа на човек, като се вземат предвид възрастта и други параметри. Резултатите от лечението доказват, че изцелението е повече от успешно. Скоро след това във Франция се въвежда музикална терапия в две болници. В тези болници става възможно да се помага на хора страдащи от нервни разстройства. Трудно е да се удостовери, че всички пациенти са напълно излекувани, но добрият резултат е, че музиката помага на пациентите да се справят с депресията.
Изследователят провежда няколко сесии музикална терапия седмично, състоящи се от три музикални произведения, различни по форма и характер. В първото от тях човек усеща съзвучие с тъжното настроение на пациента, във второто - обратно: то се използва за неутрализиране на ефекта от първото произведение. Последната композиция е с много силно емоционално въздействие и подсказва правилното настроение.
Ако вземем за пример няколко произведения, които дават реални положителни резултати при хора на възраст 20-30 години, тогава те ще бъдат както следва:
„Лунна соната" от Бетовен.
Прелюдия в до мажор от първия том на WTC „Ave Maria“ от Бах.
Концерт №1 на Шопен за пиано и оркестър.
Методът за облекчаване на стреса от М. Жос работи и до днес. Не е тайна, че всеки човек има моменти, в които е самотен, тъжен и мрачен. Музиката помага да оцелее в това състояние. За това има просто обяснение: повечето композитори са писали композициите си много самотни. Вземете например произведенията на Антон Брукнер, Йоханес Брамс, Густав Малер, Морис Равел, Пьотр Чайковски.
Както вече беше отбелязано, музикалният материал може да преобрази вътрешния свят на човек, някои композиции дори помагат да се изрази агресията. Например балетът на неокласическия композитор Игор Стравински - „Обредът на пролетта“. Фовистични (от френски fauves - диви животни) герои, архаични дрипави ритми, политоналност, полилада, полиритмичност, театрално представление - всичко това ще ви помогне да изхвърлите агресивното си аз.
За облекчаване на стреса ...
Пиано музиката на Шопен, оркестровите платна на Чайковски, лекотата на импресионистичния цвят на произведенията на Дебюси ще ви помогнат да се освободите от депресия и стрес. За да нормализирате съня, можете да слушате „Peer Gynt“ от Е. Григ, „Елегия“ от М. Лисенк, произведения на Вивалди.
Ако кръвното ви налягане е повишено, слушайте откъси от „Лебедово езеро“ на Чайковски, някои „Песни без думи“ от Ф. Менделсон, „Интермецо“ от Дж. Брамс. За да развиете умствени способности, рационалност и яснота на мислене, слушайте полифоничната музика на Бах. За да сте в хармония със себе си, да почувствате щастие, потопете се в музиката на Моцарт, която е лесна за възприемане.
За да отпуснете всички системи на тялото, можете да използвате звуците на гората, дъжда, шума на морето, вятъра...
Музикалната терапия е наука, която се развива бързо. Ако се интересувате да изпитате чудодейната сила на това изкуство, седнете или легнете по-удобно, пуснете си класическата музика и се потопете в друг свят, защото както казва великия И. Гьоте: „Величието на изкуството се проявява най-ясно в музика”.